– Látjátok, ebben van kakaó, nem a tietekben!
Nem zavartatta magát ilyen hetyke legények mutatványaival, ő tartotta az általános hömpölygés sodrát. Lajosmizse után már rövid a táv, kevés idő kell Kecskemétig. Akkor még át kellett hajtani a városon, mert az autópálya nem volt egészen kész.
A városban nem állt meg, csak ha lámpa parancsolta, aztán tovább, ki a városból. Elhúzott a szélmalom mellett, melyet mindig megcsodált, aztán a következő városra, Kiskunfélegyházára összpontosított. Innen már kevés kivétellel szinte minden útszéli parkolóban álltak a lányok, csuklójukból sűrű mozgással pillangóröpködést utánzón integetve. Szórakoztató volt a látvány, bár sajnálta ezeket a lányokat. Mert nem lehet kellemes a kiszolgáltatottság. Ezeknek a lányoknak a háta mögött egy egész bűnszövetkezet áll, mely az ő bőrükön gazdagodik. Ők meg ki vannak téve mindennek: betegségeknek, verésnek, embertelen bánásmódnak. Azért a kevéske náluk maradó piszkos pénzért.
Úgy érezte, soha nem tudna odáig süllyedni, hogy pénzért vegyen igénybe ilyen, minden érzelmi kötődést kizáró, csupán az ösztönön alapuló szeretkezési szolgáltatást.
– Ott állt a lány az út jobb oldalán… – jutott eszébe a Bródy-dal, és dudorászni kezdte. – Persze, ezek várják a balekot. Vagy inkább a pénzét. Édes, édes élet…, de a vége lehet keserű is! Bizony. Hány és hány tragikus esetről hallani.
Félegyházán sem állt meg, áttrappolt a főúton. Petőfi idejében még sáros, poros alföldi falu, ám most mutatós kisváros. Mikor kiért, eszébe jutott, jó lett volna megállni, vécére menni, de most már késő. Majd Kisteleken.
– Egy sárga rózsa hervadt homlokán…
Így szól a dal élethűen, a kép itt is talál, bár nem itt történt, hanem Földvár felé. Balatonföldvár, Dunaföldvár? De itt is, mint ott lányok az út szélén. Egyre sűrűbben.
Kisteleken úgy érezte, hogy most már tényleg le kellene állnia, de nem ismerte a helységet, azt, hogy van-e közvécéje, ha van, hol van. Gondolta, majd talál egy üres parkolót, ahol meg tud állni.
Ám ettől lefelé minden parkolóban állt egy lány, jobbról is, meg balról is. Mindegyikben! Kivétel nélkül.
– Szeged felé félúton … – dúdolta torzón. – De hol álljak meg? Ez itt a kérdés! Mert különben most mindjárt …!
Nincs mese, tovább kell hajtani. Majd máshol. Ám megállni nem lehet máshol, csak útszéli parkolóban, mert a forgalom már oly erős, hogy a padkáról lesodorná egy kamion. Szorított, és hajtott tovább.
Balástya. Ez csak egy falu, biztos nem találna közvécét. Tovább. Kiért a faluból, és későre vette észre a benzinkutat, vissza már nem térhet. Majd az első parkolóban.
– Ott állt a lány az út jobb oldalán…– dúdolta, és tényleg ott állt, a változatosság kedvéért egy fehér rózsa hervadt hajában.
Kényszerű szorongásában eszébe jutott a vicc, mely szerint az átkosban a cég udvarán levő bozótos sarkot felső elvtársi utasításra vörös sarokká alakították: faliújsággal, lobogóval. Erre egy pösze melós, aki gyakorlati okból kötődött a helyhez, döbbenten reagált:
– Vörösz szarok, vörösz szarok, de ezután én hova sz…k!
Muszáj megállni az első parkolónál. Muszáj! A szükség nagy úr. Lehúzott az útról. A parkoló mögött sűrű bokros hely, mely eltakarja a hátteret az úton közlekedők elől. Távolabb kis erdő.
De ott állt a lány!
Gyönyörű, szőke haja fodrokban hullámzott, miniszoknyája nem ráfeszülő, mint általában a többi ilyen lánynak, hanem alul bő, és az elhaladó nagyobb járművek okozta légáramlat hatására csintalanul meglibbent. Kezében lóbált egy égővörös rózsaszálat. Arca kedves – szeme játékos, élveteg kacérsággal csillogott. Nem volt túlsminkelve, nem úgy nézett ki, mint egy vérbeli utcalány. Inkább, mint segélykérő, naiv autóshölgy. Kedves, rokonszenves arca – mily fura érzés – oly közvetlennek tűnt, mintha már régóta ismerné. Állt várakozón, pislogott feléje, és kissé kényszerű vásári mosollyal közeledett.
– Akarsz? – kérdezte a lány, bár még alig szállt ki.
– Igen, akarok, de nagyon. Azért álltam le – bújt ki belőle a móka kisördöge.
– Akkor gyere.
– Hová?
– Oda hátra, a fák mögé… a kocsival.
– Megyek, csak ide a bokrok mögé, de egyedül.
– Egyedül? Mit akarsz egyedül?
– Bocsáss meg, de amit akarok, egyedül is meg tudom tenni.
– Saját kezűleg? Ugyan már? Hiszen itt vagyok én!
– Mikor megálltam, azt kérdezted akarok-e, én meg azt mondtam: igen. De én pisilni akarok, kislány, és már annyira nagy vagyok, hogy egyedül is megy.
– Pisilni? Ó-óóó! – kacagott fel csiklandósan. – Egyedül?
– Igen, egyedül. Már nagycsoportos vagyok.
– Nagycsoportos? – kérdezte nevetve. – Na, jó. Előtte akarsz?
– Előtte? Mi előtt? Ja’? Nem. Mögötte. A bokor mögött.
– Jó, értem. Menj pisilni, kisfiú, de le ne locsold magadat – kuncogott.
Hátrament a bokor mögé, s miután elvégezte dolgát, szétnézett. Füves terület, a bokor mellett egy kólás flakonban víz volt a napra téve, tovább egy szappantartó és papír kéztörlő.
– Miért tetted a napra az ivóvizet? – kérdezte a lánytól.
– Az nem ivóvíz.
– Hanem?
– Azzal mosakszom.
– Mosakszol? És miért itt?
– Hát utána… tudod?
– Ja’, értem – mondta lelombozott döbbenettel, bár alig tudta felfogni ezt a primitívséget egy ilyen gyönyörű, ápolt lányról.
– Muszáj.
– Elképzelem, hogyan tudsz mosakodni itt a mezőn guggolva, fél kézzel ebből a flakonból, majd fölcibálod magadra a bugyidat, s közben nézel szét, hogy látnak-e – mondta elborzadtan, szánalom érzésével telt hangon.
– Hát nem összkomfortos fürdőszoba, de itt ez van. Különben, … nincs is rajtam bugyi – mondta színlelt durcássággal.
– Ó-óóóó! Na, ez nem volt sportszerű ütés, mert övön alul ért. Akkor gyere, öntsél egy kis hideg vizet a kezemre lázoldónak.
A lány készségesen odajött, és vizet öntött a kezére.
– Régóta csinálod ezt? – kérdezte tőle kézmosás közben.
– Nem. Csak pár hete.
– Miért?
– Pénzért.
– Na jó, értem, tudom, de egy ilyen gyönyörű lány csak ilyen jövőt lát maga előtt? Rossz rágondolni, mi mindennek vagy kitéve itt.
– Ez a te véleményed?
– Igen. És ez a valóság. Nem neked való ez a pálya.
– De miért? Mindenem megvan, ami erre a pályára kell. Mutatós vagyok, vonzó, nemde? Nálam csúnyább lányok is ücsörögnek az útszéleken.
– Igen. De nem stimmelsz ide, mert túl őszinte vagy, akár egy játékos, csivitelő kisfecske. Csak az, hogy idejöttél, és vizet öntöttél a kezemre. Egy vérbeli kurva úgy elküldött volna az anyámba, hogy azóta is mennék! Vagy hozzám vágott volna valamit. Nem úgy nézel ki, mint a többi, ezen a pályán mozgó kiégett lelkű némber. Ezt akarod te csinálni egész életedben?
– Nem, de ki akarom használni előnyös külsőm kínálta lehetőségeimet. Egyetemista vagyok, a szüleimtől kapott pénz szűkösen fedi költségeimet. Jól akarok élni, szép ruhákat venni.
– Ezért gyalogoltatod át magadon az egész mocskos balkáni bagázst? Annyira fontos neked a pénz, a szép ruha?
– Igen. Fontos, persze. Miért, neked nem fontos a külsőd?
– Fontos, de nem annyira, hogy megalkudjam a mocsokkal, s a becsületemet is eladjam érte. Különben a tisztességen alapuló belső békém fontosabb, és én az emberi kapcsolatokat sokkal többre becsülöm, mint a pénzt.
– Azokat én is becsülöm. Például most is nagyon élvezem a veled való beszélgetést, mert én ezekkel a férfiakkal nem nagyon váltok szót. Veled közben jól kidumálnám magamat. A másik az, hogy szeretem a szexet is. Különben nem csinálnám.
– Így, gyorstüzelő sorozatlövésben, akárki ismeretlennel?
– Ne boncoljuk.
– Csak a pénzért? Kivesz belőled minden emberi, kislány.
– Nem. A szívemet nem adom hozzá senkinek.
– Nem múlik el csak úgy az ilyen élet. Nem vagy gép, hogy az érzelmi-fizikai behatások ne hagyjanak nyomot benned. Nehéz visszatérni innen a tiszta életre.
– Megpróbálom, miután abbahagyom. Na, jössz? Fut az idő. Menjünk hátra az autóval, aztán mehet a fuvar. Meglátod, milyen jó lesz velem. A maximumot adom neked – kacagott fel.
– Nem. Nem érted álltam le, csak kényszerűségből. Nem akarok „fuvarozni”. Szív és érzelem nélkül. Nem az én stílusom. Ne haragudj, nem megyek.
– Miért, nem vagyok neked elég szép? – kérdezte kissé kötekedőn, miközben a kezében levő rózsával legyezte magát.
– Nagyon szép lány vagy. Sőt. Észbontó eszményi szépség – mondta, ami láthatóan nagyon jólesett a lánynak.
– Akkor mi a gond? Nincs pénzed?
– De van, bár nem erre a célra. És, mert nem akarok egy balek lenni a büdös, koszos, balkáni kanjaid sorában. Ha visszautasítlak, inkább fogsz emlékezni rám. Hisz egy ilyen gyönyörű lányt csak egy hülye utasít el. Nem? – mondta savanyú mosollyal.
– Na, nem vagy hülye. De most így tényleg kezdesz érdekelni.
– Mondd, annyira mindegy neked, hogy ki simogatja testedet?
– Nem. Nem mindegy, de elviselem. Aztán, tudod, itt nincs sok fölösleges simogatás, hamar a tárgyra térnek, ripsz-ropsz, hű bele, Balázs, és kész. Megy mindenki tovább. Azért egy ilyen cuki pasi simogatását inkább elviselném. Na, jössz? – tette hozzá kacéran.
– Ha én most független, nőtlen lennék, akkor fölkapnálak, és többé el sem engednélek, messzire vinnélek innen, hogy még a hely is feledésbe merüljön, nemhogy a bokrok, fák mögé bújjak veled. De nekem családom van, szép feleségem, három gyönyörű kisfiam.
– Irigylem a feleségedet hűségedért.
– Méltatlannak tartom az ilyen életet, a nőiség megalázását látom benne, és egyáltalán nem akarok ilyen kalandot magamnak. Még nem jutottam oda, hogy pénzért vegyek gyorstalpalt, sorállással sürgetett, saller meleg foltos vásári szerelmet futószalagon, mint valami ócska bóvlit, méghozzá egy forgalmas út szélén, pokoli lármában, akkor sem, ha egy ilyen gyönyörű lány kínálja. Annyira nem vagyok lerobbanva.
– Ez nem lerobbanás kérdése, cuki. Rövid az élet – mondta félig hátravetett fejjel, mely kihívóan, szexisen hatott, és jól is állt neki. – Ki kell használni, s egy ilyen pasassal, mint te akár…
– Akciósan is? – kérdezte nevetve.
– Naná, hogy! Bónuszra! – nevetett föl csiklandósan a lány.
– Jobb sorsra vagy érdemes, kislány.
– Remélem, lesz is – mondta elgondolkozva – majd, ha sok pénzem lesz, és akkor csak azzal, akit szeretek.
– Pénz! Mindig csak a pénz. Mondd, mit teszel, ha fölszedsz egy betegséget ettől a sok koszos, büdös, mocskos török, meg minden más fajzatú sofőrtől? Te túl könnyelmű, következményeket figyelembe nem vevő, naiv lány vagy. Csak pénzt akarsz, de mire meglesz a pénz, arra már nem lesz élhető jövőd.
– Orvosin vagyok. Találok gyógymódot. Védekezem is.
– Orvosin?! – csodálkozott el. – Ne mondd! Akkor tudnod kell a gyógyíthatatlanokról is, meg hát, hogyan jön össze neked medikaként ez a parlagi higiénia? – mutatott a flakonra. – És mi lesz, ha fölismer valaki a kollégáid, ismerőseid közül? S ha hírül viszik szüleidnek?
– Ez az, amitől tartok. Szüleim belehalnának a szégyenbe.
– Na, és mi lesz, ha megvernek, kirabolnak? Te meggondolatlan könnyelműségedben föl sem fogod helyzeted súlyosságát.
– Túldramatizálod a dolgot. Van, aki megvédjen.
– Mint most is? Most sincs senki védelmedre. Bizonytalan élet ez.
– Csinálni akarom. Egyelőre.
– Ne dobd oda testedet minden országúti latornak.
– Ha sikerülne Szegeden bejutnom egy luxusbárba, ott már más, kulturáltabb. Németül tanulok, ha végzek, kimegyek praxisra Nyugatra, s elfelejtem az egészet.
– Ha addig nem esik bajod, de a bárokban is az orosz, ukrán, szerb alvilág az úr, és azok nagyon kegyetlenek tudnak lenni.
– Mi bajom esne. Nincs itt semmi vész. Nos? Akkor nem jössz? – kérdezett rá újra a lány.
– Nem, bármily erős a csáb. Hogyan nézne ki az, hogy el akarlak tanácsolni erről a mocskos pályáról, és közben lefekszem veled? Rongy demagóg lennék. Megutálnám magam.
– Kár. Pedig most már nagyon érdekelsz. Tetszel nekem. Gyere még erre. Hátha akkor lesz kedved.
– Hagyjuk ezt – mondta, és beült az autóba.
Sajnálattal tele szívvel hagyta ott a gyönyörű lányt. Elindult, s a tükörből figyelte, hogy alig hajtott ki a parkolóból, máris „röpködött” játékosan a kis csuklója, mutatva a „pillangójelt” a közeledő kamionosnak, s még nem ért a kanyarig, látta, amint egy nagy kamion beáll a parkolóba. Aztán, biztosan beindult, zajlott az üzlet. Kell a pénz, a lány jól akar élni. Akármi áron.
Pár héttel később röppent fel a hír, hogy megöltek egy lányt Szeged fölött. Beleborzadt, és csak remélni merte, hogy talán nem a szép szőke kislány volt. Ha később valahányszor az 5-ösön járt, mindig nézte, de nem látta. Vagy máshová ment, vagy „fuvarban” volt, mikor ő épp ott elhaladt.
Vagy tényleg ez a lány volt az áldozat?!
Önmaga előtt nem tagadhatta, nyomot hagyott benne a lány szépsége, személyének varázsa. Hetek után sem feledte. Kecses alakja akaratlanul is mindegyre lelki szemei elé libbent, álmában is látta, fülébe csengett csilingelő nevetése. Tudta, hogy ez nem normális állapot, próbálta feledni, de az 5-ös úton lefelé a parkolókban álló lányokat látva újra és újra eszébe jutott. A tragédiára gondolt, aztán elhessegette magától a gondolatot. Hátha mégsem ő volt. Talán a lány kiszolgáltatottsága miatti sajnálat volt nagyobb benne iránta. Őszintének és így értékesnek látta a lányt, s féltette a bajtól.
– Azóta nézem az út jobb oldalát, talán még egyszer meglátom azt a lányt…– dúdolta lefelé magában.
És egyszer aztán tényleg meglátta.
Mikor megpillantotta, mintha delejes áramütés érte volna, oly sokkszerűen ütötte szíven a gyönyörű lány látványa. Alig hitt a szemének. Ott állt ugyanabban a parkolóban, lenge miniszoknyában, gyönyörűen hullámzó szőke haját vörös rózsa díszítette, és kis keze pillangósan „röpködött”. Megejtően kecses, férfiszívet borzoló alakjának látványán örült, és bánkódott is. Örült, hogy él, s szívéből sajnálta, mert nem változtatott életén!
Úgy érezte, fölösleges leállni, és értelmetlen dolog lenne hosszabb beszédet folytatni vele, mégis, ahogy egész közel ért, valami vonzotta be oda. Lelassított, bekanyarodott a hosszú parkolóba, és lassan haladva intett neki. A lány örömmel ismerte fel, mosolyogva visszaintett, s odajött a lépésben haladó, majd leálló kocsihoz.
– Szia, cuki! Újra eljöttél hozzám? De jó! Vagy most is csak pisilni álltál le? Gyere, segítek, s majd öntök vizet is a kezedre – mondta játékos, csintalan kacajjal fűszerezett csilingelő hangon, és látszott rajta, örül az újbóli találkozásnak.
– Ne viccelj. Nagyon keserű vagyok, hogy újra itt látlak.
– Miért? Nem kívántál látni engem? – billegette meg magát.
– Dehogyis nem. Csak nem itt. Már azt hittem, hogy felhagytál ezzel a felelőtlen élettel, hogy nem pusztítod itt magad. Látod, a másikat megölték, és te is kerülhetsz életveszélybe!
– Igen. Tudod, mennyire megrémültem én akkor? – mondta dermedt arccal – Fogalmad nincs hozzá. Rögtön eszembe jutottál, és eszembe jutott minden szavad, amit mondtál. Akkor nagyon szerettem volna beszélni veled. Sokáig nem mertem kijönni, Arra is gondoltam, felhagyok ezzel. Csak pár napja vagyok újra itt.
– Az a veszély továbbra is fennáll! Az ő sorsát akarod? Hogy durva, alvilági stricik uraljanak, fojtsanak meg? Ilyen jövőt akarsz magadnak? Azért a nyomorult pénzért, néhány új ruháért, a hamis csillogású jobb életért?! – szólt ki szomorúan a lehúzott ablakon át. – S ha az érted aggódó édes szüleid csak halálodról értesülnek, akkor mi lesz?
A lány szemmel láthatóan megilletődött.
– Mondd, miért érdekel téged ennyire a sorsom, miért aggódsz értem oly nagyon, hisz még csak a nevem sem tudod?
– Mert rokonszenves vagy nekem, mert nem vagy kurvatípus, mert abszolúte nem passzolsz ebbe a szakmába, mert életkedvvel, jóindulattal tele, jobb sorsra érdemes, játékos lelkű, vidám kislány vagy, és mert nem erre szült téged a te édes jó anyád, aki valahol aggódik gyönyörű lányáért, és kevéske pénzét is félreteszi, hogy te ne láss hiányt – sorolta keserű hangon.
– Igen, az anyukám nagyon szeret, és….
– Jutnak néha eszedbe a te aggódó, szerető szüleid, mikor odadobod törékeny tested ezeknek a jöttment, szedett-vedett országúti koszos, műveletlen, bűzös hiénáknak? Jut eszedbe az, hogyha bajod esne, ha te lettél volna a múltkori áldozat, akkor, akik téged nagyon szeretnek, akiknek te vagy talán egyetlen reményük, gyászba borulva sírnának most fölötted?! Idézd csak magad elé szüleid könnyáztatta arcát. Azt akarod, hogy ily keserűség érje őket?
A lány szemében megcsillant a könny.
– Te anyának születtél – folytatta feddő hangon. – Vagy nem akarsz magadnak családot? Nem akarsz gyerekeket egy olyan férfitől, akit szeretsz?
– De igen.
– Akkor anyának kell lenned, nem útszéli kurvának! Gyermekeket szülnöd, nevelned. Szerető, érző, jóra hajló szíved van! Hová tetted az eszed?! Egy tál lencséért eladod hamvas tisztaságod, becsületed, tisztességed mindenféle út menti sehonnainak?
A lány kivette hajából a rózsát, és a földet nézve, szipogva morzsolta szirmait, majd kis kezével kitörülte szeméből a könnyeket.
– Gondolkoztál el te azon, mit fogsz mondani ifjúságodról, a majdan a testedből sarjadó, lelkedből lelkező, leendő édes kicsinyeidnek, akiket nevelve, jó példákkal kell előhozakodnod? Azoknak a csöppségeknek, akiket azokból az emlőkből táplálsz, melyeket most koszos mosdatlanok tapogatnak, fogdosnak, markolásznak mocskos kezeikkel, mint egy akármilyen megvásárolható, pénzzel kifizethető piaci árut. Azoknak a csacsogó édes kis csöppségeidnek, akik körülrajonganak, kiknek szemei előtt te védőszent leszel, a legdrágább kincsük, akik imádni fognak szerető anyukájukként, védelemért, melegségért bújva öledbe – öledbe, melyet most idegen fajtalanok, mint egy akármilyen egyszer használatos, eldobható élvezeti cikket mocskolnak be nap mint nap? Nem érzed, hogy te engeded értéktelen árucikké alázni magadat, mikor odadobod eléjük törékeny, gyönge tested, mint koncot a kutyáknak?! Nem érzed, hogy a piszkos pénz, amit adnak neked, sosem ér fel értékben azzal, amit veszítesz lelkiekben, érzelmiekben? És bár abból a pénzből egyre szebb ruhákat vásárolsz, mégis önmagad előtt is egyre értéktelenebbé váló testedet burkolod azokba. Lehet, gondtalanabbul élsz, előkelő szórakozóhelyekre jársz, de őszinte pillanataidban megvallod önmagadnak, hogy ilyen áron nem éri meg, mert hamis a csillogás, egyetlen őszinte barátod sincs, és ha bajba jutsz, senki nem segít.
A lány a szörnyű valóság felismerésének döbbenetétől tágra nyílt, könnyes szemekkel nézett rá, mondani akart valamit, de hangja elcsuklott.
– És ha te most nem becsülöd önmagad, akkor mit mondanak majd mások a te kicsinyeidnek rólad: a becsmérlés, megvetés hangján, ha megtudják, ki és mi voltál. Gondoltál bele, milyen példát mutatsz nekik, mi lesz, ha ez okból a te kis csöppségeid elveszítik a legszentebb édesanyába helyezett határtalan bizalmukat, és az erős erkölcsi alap talaja kicsúszik lábuk alól … miattad? – kérdezte drámai hangon. – Hogyan fogsz tanácsot adni nekik, tisztességes életre nevelni őket, ha nem akarod, hogy lányaid, anyjukhoz hasonlóan erre az útra lépjenek, itt ebben a parkolóban ücsörögjenek, itt alázza, fojtsa meg őket valaki? Akkor majd megutálod a múltad, de akkor már késő lesz.
– Talán már most is késő? – kérdezett tanácstalan ijedtséggel, könnyeit törülgetve a lány.
– Nem! Most talán még nem késő! Most lépj vissza, amíg még van tartás benned, míg még vannak őszinte könnyeid, és él benned a jóravaló hajlam! Még jóvátehető, amit elrontottál, mert szíved még nem romlott meg. Kijártál egy osztályt az élet iskolájából, és örülj, hogy nem buktál el végképp benne. Keress egy őszinte, hozzád illő férfit, akit szeretni tudsz, aki támaszod lehet. Aki anyagilag is segít. Én tudok tanácsot adni, gondolatot ébreszteni benned, de másban nem segíthetek. Nem vagyok szabad, érted, családom van, nem vihetlek magammal, mert akkor én is becstelenné válok. Barátod vagyok a szó nemes értelmében, és nem szeretnélek itt látni többé, mert felkavar, és tiszta szívemből nagyon-nagyon sajnállak. Gondolkozz, kislány, életedről, jövődről van szó! Oly gyönyörű vagy, oly megejtően szép, hogy kár érted – mondta, és szomorú szemekkel nézett erre a nyíltszívű, jobb sorsra érdemes lányra, akit az egész világ mocska ellen szeretett volna védeni, mivel sejtette szomorú jövőjét, ha ezen a pályán marad. Torokszorító, keserű érzés kerítette hatalmába, s alig tudta visszafogni érzelmi túlterheltségének kitörését. Bénának érezte magát, sajnálta gyávaságnak is tűnhető tehetetlenségét, hogy jó tanácson kívül semmit nem adhat, nem tehet érte semmit. Aztán elszorult szívvel bár, de elfordította a kulcsot.
– Várj! Várj! – szólt könyörgőn a lány. – Maradj még! Kérlek, maradj még!
Nem maradt. Nem mert maradni, mivel óriási kísértést érzett, hogy kiugorjon a kocsiból, és védelmezőn magához ölelje ezt a segítségre szoruló, elragadóan gyönyörű lányt, aki annyira megfogta szívét, s akin segíteni szeretett volna. Erős késztetést érzett erre, egy alig visszatartható mágneses vonzást. Tudta, hogy a vonzalom kölcsönös, a lány is ezt érzi, és félt, ha kiszáll a kocsiból, akkor teljesen más fordulatot vehetnek az események. Családja jutott eszébe: felesége, kisfiai, akik rajonganak érte, és oly nagy szeretettel várják haza apukájukat.
Tudta, hogy az élet válaszútjain, a kezdő lépésnél egy rossz vagy jó döntés határozza meg egész további irányt, sorsunkat, életünket. Csak egy röpke perc, egy ellenőrizetlen, elszabaduló mozdulat!
Szívét-lelkét kínzó, gyötrő küzdelmet vívott önmagával, mert nem akart belebotladozni elbódult érzelmei csapdájába. Ha most kiszáll, elronthat mindent! Félt a lány szépségétől, melynek szemtől szemben nem tudna ellenállni. Félt önmagától, érezte saját gyengeségét, melyet nem engedhet felszínre, mert az leteríti őt. Hiszen mit tud ígérni ennek az önmagát felelőtlenül bajba sodró, őszinte lánynak ő anélkül, hogy a másik oldalon, a saját családjának ne okozzon csalódást, fájdalmat, szenvedést, kilátástalan jövőt, elhagyván őket?
Tisztességgel, becsülettel semmit.
Menekülnie kell ebből a lélekgyötrő helyzetből, mert nagyon keskeny a mezsgye a becsület és a becstelenség közt, melyet átlépni oly könnyű, de onnan nincs visszaút, s akkor vége mindennek mindkettőjük számára. Akár egy feltört tojás, melyből ép nem lesz többé.
Segíteni szeretett volna, ha tud. Kivezetni ezt a lányt az erkölcsi zsákutcából, nem elrontani a saját életét az övével együtt röpke élvezetért, elsüllyedni a mocsárban most, amikor még remény van arra, hogy jó felé fordulhat.
És nem látta értelmét további beszédnek sem. Ha ennyiből nem ért, akkor úgyis hiába, akkor már nem győzi meg semmi. Kiszáradt torokkal, rekedtes hangon köszönt el tőle, és lassan kigördült a parkolóból. A lány könnyezve tett pár lépést utána, miközben a megtépett rózsaszállal integetett. Hullámos, csillogó szőke fürtjei, kis szoknyája meglibbentek a másik oldalon egymásután elhúzó kamionok keltette léghuzattól. A letépett rózsaszirmokat fölkapta a szél, s mint megannyi pillangó röpködtek a levegőben, ő meg csak nézte fátyolos szemmel a tükörben a lány egyre távolodó, karcsú, lenge alakját, mígnem a kanyar után végleg eltakarták szemei elől az út menti bokrok.
Aztán többé soha nem látta.
Kolumbán Sándor